قرص اکسی متولون

اکسی متولون

دارو کم خونی

اکسی متولون :

قرص اکسی متولون چیست؟

قرص اکسی متولون (Oxymetholone) از داروهایی است که به منظور درمان نوع خاصی از کم خونی که بیشتر ناشی از شیمی درمانی است، استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که استفاده طولانی مدت از این دارو می‌تواند باعث بروز تومور یا کیست خونی در کبد شود. بنابراین دوره درمان را پزشک باید با توجه به نوع بیماری و شدت یا ضعف آن تعیین کند.

از آنجاییکه قرص اکسی متولون یک استروئید خوراکی است و آب را در بدن محبوس می‌کند، باعث بزرگ به نظر رسیدن عضلات می‌شود. همین این ویژگی سبب شده است تا بدنسازان از این دارو برای حجیم شدن عضلات استفاده کنند اما باید توجه داشته باشند که عوارض استروژنی این دارو بالاست.

میزان و نحوه مصرف قرص اکسی متولون :

کم خونی مشکلات مختلفی می‌تواند برای فرد ایجاد کند. رنگ‌پریدگی پوست، تنگی نفس، سردرد، بی‌حسی اندام‌های بدن، سرد شدن دست و پا، احساس درد در ناحیه قفسه سینه، ضعف و بی‌حالی، سرگیجه و ضربان نامنظم قلب برخی از نشانه‌های کم خونی در بدن است. گاه این عارضه بر اثر درمان‌های دیگر یا استفاده از داروهای دیگر بروز می‌کند. علت کم خونی هر چیزی که باشد، باید به فکر درمان آن بود؛ چرا که عملکرد تمامی ارگان‌های بدن به خون که حامل اکسیژن به تمام قسمت‌های بدن است، بستگی دارد.

مقدار و نحوه مصرف قرص اکسی متولون :

مقدار دقیق مصرف این دارو باید حتما توسط پزشک متخصص تعیین گردد. به طور معمول به منظور درمان کم خونی ناشی از کمبود گلبول‌های قرمز، ۱ تا ۵ میلی‌گرم به ازای هر یک کیلو گرم از دارو به صورت روزانه مصرف می‌شود. معمولا درمان باید ۳ تا ۶ ماه ادامه پیدا کند.

قرص اکسی متولون
اکسی متولون

قرص اکسی متولون

نکاتی که در رابطه با مصرف قرص اکسی متولون باید بدانید:

 • اگر مبتلا به بیماری کبد یا بیماری کلیوی، سرطان پروستات، بیماری قلبی، کلسترول بالا، دیابت، لخته شدن خون، بزرگی پروستات یا سرطان سینه با میزان بالایی از کلسیم در خون هستید، نباید از این دارو استفاده کنید.
 • در صورت باردار بودن، از این دارو استفاده نکنید.
 • طی درمان با این دارو، در صورت داشتن درد بیش از حد معده، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع خاکستری‌رنگ، زردی (زرد شدن پوست یا چشم‌ها) یا افزایش سریع وزن، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • هر نوع سابقه حساسیت دارویی که داشته‌اید، به پزشک اطلاع دهید.
 • قبل از مصرف این دارو، فهرست کلیه داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها با قرص اکسی متولون تداخل داشته باشند.
 • در صورتی که مصرف یک وعده از دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری، داروی خود را مصرف کنید. اگر به زمان مصرف بعدی نزدیک هستید، دوز فراموش شده را رها کنید و به برنامه دارویی خود بازگردید.
 • دارو را طبق دستور پزشک، مصرف کنید.
 • این دارو ممکن است بر باروری (توانایی شما برای داشتن فرزند)، تأثیر بگذارد. (چه مرد، چه زن)
 • مصرف این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال، مناسب نیست.
 • در صورتیکه در دوران شیردهی هستید، بدون مشورت پزشک از این دارو استفاده نکنید.
 • اگر طی درمان با این دارو  تغییرات شدید وزنی داشتید، به پزشک خود بگویید.
 • ممکن است ۳ تا ۶ ماه طول بکشد تا علائم شما بهبود یابد. در صورت عدم بهبودی به پزشک مراجعه کنید.
 • این دارو می‌تواند نتایج غیر معمولی را در آزمایش‌های پزشکی خاص ایجاد کند.

عوارض جانبی:


آندروژنیك: در زنان : بم شدن صدا، بزرگ شدن كلیتوریس، ‌تغییر میل جنسی. ‌ 
در مردان: قبل از بلوغ، بسته شدن زودرس اپی فیز، ‌نعوظ مكرر و مداوم، بزرگ شدن آلت تناسلی؛ بعد از بلوغ، ‌آتروفی بیضه، كاهش تولید اسپرم، كاهش حجم منی، ناتوانی جنسی، ژنیكوماستی، ‌اپیدیدیمیت. 
اعصاب مركزی: سردرد، ‌افسردگی روانی. 
قلبی ـ ‌عروقی: خیز. 
پوست: آكنه، پوست چرب، پرمویی، ‌برافروختگی، تعریق. 
دستگاه گوارش: گاستروآنتریت، تهوع، ‌استفراغ، اسهال، ‌یبوست، تغییر اشتها، افزایش وزن. 
ادراری ـ تناسلی: تحریك مثانه، واژینیت، قاعدگی نامنظم. 
كبد:‌ یرقان قابل برگشت، مسمومیت كبدی. 
سایر عوارض: افزایش كلسیم خون . 
توجه:در صورت بروز زیادی كلسیم خون، خیز، واكنش حساسیت مفرط، نعوظ مكرر و مداوم یا تحریك بیش از حد جنسی یا بروز صفات مردانه در زنان، ‌باید مصرف دارو قطع شود. 

هشدارها:

 


اثر بر آزمایشهای تشخیصی:

 


اكسی متولون ممكن است موجب غیر طبیعی شدن نتایج آزمونهای تعیین گلوكز پلاسما در حالت ناشتا، تحمل گلوكز، و متیراپون شود. این دارو ممكن است احتباس سولفوبروموفتالئین را افزایش دهد. ممكن است نتایج آزمونهای عملكرد تیروئید (ید پیوند یافته به پروتئین، برداشت ید رادیواكتیو، ‌گنجایش پیوند تیروئید) و غلظت 17- كتواستروئید كاهش و نتایج آزمون عملكرد كبد، ‌زمان پروترومبین (بخصوص در بیمارانی كه داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌ كنند) و غلظت سرمی كراتینین افزایش یابد. به دلیل فعالیت آنابولیك دارو، ممكن است غلظت سرمی سدیم، ‌پتاسیم، ‌كلسیم، فسفات و كلسترول افزایش یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *