قرص سووداک

سووداک

دارو ضد ویروسها کرونا

سووداک

در کارآزمایی جدیدی که در برزیل، مصر، آفریقای جنوبی و ایران انجام شده، اثر داروهای sofosbuvir و daclatasvir در بهبود علائم ناشی از کرونا مورد بررسی قرار گرفته است. از ترکیب این دو دارو برای درمان هپاتیت c استفاده می‌شود. چندین دانشگاه بزرگ کشور و همچنین چندین کشور در سطح دنیا اقدام به بررسی تاثیر درمان دارویی سووداک(داروی ترکیبی) کرده‌اند. (قرص سووداک)

قرص سووداک چیست؟

در سالیان گذشته با آمدن نام بیماری هپاتیت C لرزه بر اندام تمامی ایرانیان می افتاد. بیماری بسیار خطرناک و کشنده که می توانست با تبدیل شدن به سیروز کبدی یا سرطان کبد بیماران را به کام مرگ بکشاند. برای درمان این بیماری یک هیبرید دارویی به نام سووداک به بازار آمد. این قرص ترکیبی از دو داروی «سوفوسبویر» و «داکلاتاسویر» می باشد که انقلابی در درمان این بیماران که بالای 180 هزار نفر تخمین زده می شوند به وجود آورد.

در شیوع بیماری کرونا و به وجود آمدن علائم کرونا ویروس محققان کشف کردند که این قرص برای درمان بیماران مبتلا به کرونا ویروس نیز بسیار مفید است. در بیماران بستری با کووید 19 نشان داده شده بیمارانی که قرص سووداک را مصرف کرده بودند علائم تنفسی بهتر شده و میزان تب نیز کاهش پیدا کرده بود. دوره درمان با قرص سووداک معمولا هفت روز بوده و روزی یک عدد از ان به مریض داده می شود. موارد مصرف قرص سووداک برای بیماران مبتلا به هپاتیت سی و بیماری کووید 19 می باشد.

عوارض قرص سووداک چیست؟

شایع ترین عوارض جانبی، سردرد و خستگی می باشد. حدود 10 % از مصرف کنندگان به آن دچار می شوند. دیگر عوارض جانبی تهوع، اسهال و بی خوابی می باشد. دوستان توجه کنید که این قرص حاوی لاکتوز است پس توجه داشته باشین اگر به لاکتوز و فراورده های آن حساسیت دارین حتما قبلش با پزشک خود مشورت کنید. در مواقعی ممکن است این قرص با داروی ریباورین تجویز شود پس توجه کنید که اینها می توانند به جنین آسیب برسانند. پس در حین استفاده از این داروها نباید باردار شوید.

سووداک داروی جدید برای درمان هپاتیت c

سووداک – (Sovodak®)  -یک داروی ترکیبی است .

این دارو از آمیختن دو  داروی دیگر ضد ویروسی بنام های سوفوسبوویر و داکلاتاسویر  Sofosbuvir  و Daclatasvir  -تولید شده است .

جالب است بدانید این ترکیب برای اولین بار در ایران تولید شده است

و امتیاز آن متعلق به شرکت دانش بنیان فن آوران روژان محقق دارو است .

این شرکت ایرانی اجازه و مسوولیت تولید تجاری این دارو را به کارخانه جات داروسازی دکتر عبیدی سپرده است .

سووداک در حال حاضر بهترین درمان و درمان انتخابی  برای تمام انواع هپاتیت C میباشد .

بیماران بدون سیروز بالای 95درصد با این دارو به درمان سه ماهه پاسخ میدهند .

بیماران دارای سیروز نیز  درمان سه ماهه با ریباورین و سووداک توأما”  98 درصد پاسخ درمانی داده اند .

عوارض جانبی داروی سووداک ناچیز بوده و گاهی ممکن است سردرد ایجاد کند .

هپاتیت سی  دارای چند ژنوتیپ است که در ایران ژنوتیپ 1 و 3 شایعترند .

تایید تشخیص عفونت فعال هپاتیت سی با آزمایش HCV RNA است .

بنابراین پزشکان باید توجه داشته باشند که مثبت بودن آنتی بادی HCV بمعنی عفونت فعال نیست .

برای شروع درمان با این دارو ابتدا بایستی سیروتیک یا غیر سیروتیک بودن بیمار مشخص شود .

قرص سووداک

در مواردی که بیمار سیروز واضح دارد مثلا آسیت دارد نیاز به اقدام تشخیصی خاصی نیست .

اما در صورت عدم وجود علائم واضح  تست فیبرواسکن بهترین روش تشخیص سیروز است .

در فیبرواسکن   ۱۲< KPa  بمعنی تایید سیروز است .

در صورت نبود امکان این تست برای شروع درمان بیمار را غیر سیروتیک فرض کنید.

پلاکت بالای 150 هزار و بالاتر بودن ALT  از  AST بنفع غیر سیروتیک بودن است .

و نیازی به نمونه برداری از کبد برای تائید سیروز نمی باشد .

سلامت کارکرد کلیه ها نیز حتما”  بایستی در نظر گرفته شود .

برای کراتینین بالاتر از 2.5 بایستی بیمار در مراکز تخصصی تحت درمان قرارگیرد .

تداخل داروئی عمده ی سووداک با آمیودارون است

نحوه مقدار مصرف یک قرص روزانه به مدت سه ماه یا 12 هفته برای بیماران غیر سیروتیک

و برای بیماران سیروتیک یک قرص روزانه بمدت 5 ماه و نیم یا 24 هفته

و یا برای سیروتیک ها 12 هفته سووداک همراه با ریباورین

اگر ریباورین تجویز شود حتما” بایستی هموگلوبین هر 2 یا 4 هفته کنترل شود .

در کم خونی شدید و تالاسمی و اختلالات کلیوی ریباورین توصیه نمیشود .

اگر بیمار همزمان هپاتیت B داشته باشد درمان هر دو ویروس باید همزمان باشد .

در حاملگی مصرف این دارو توصیه نمیشود .

در صورت برادیکاردی و مصرف استاتین ها همزمان با مصرف این دارو احتیاطات لازم انجام شود .

قرص سووداک
سووداک

اثرات فارماکولوژیک و مکانیسم اثر

داکلاتاسویر مهارکننده پروتئین غیر ساختاری 5A ویروس هپاتیت C و سوفوسبوویر مهارکننده آنالوگ نوکلئوتید پلی مزار NS5B ویروس هپاتیت C می باشد. داکلاتاسویر/سوفوسبوویر به عنوان یک داروی ضد ویروس با عملکرد مستقیم بر ویروس هپاتیت C کاربرد دارد. بعد از تجویز خوراکی تا 60 میلی گرم داکلاتاسویر، افزایش در مقادیر Cmax، AUC، Cmin تقریبا وابسته به دوز می باشد. بعد از حدود 2 ساعت به حداکثر غلظت پلاسمایی خود می رسد. سوفوسبوویر بعد از حدود 30 دقیقه الی 2 ساعت و متابولیت آن بعد از حدود 2 الی 4 ساعت به حداکثر غلظت پلاسمایی خود می رسد.

میزان اتصال داکلاتاسویر به پروتئین های پلاسما در حدود 99درصد و مستقل از دوز می باشد. میزان اتصال سوفوسبوویر به پروتئین های پلاسما در حدود 61-65 درصد و مستقل از دوز می باشد. میزان اتصال متابولیت سوفوسبوویر به پروتئین های پلاسما اندک است. داکلاتاسویر سوبسترای آنزیم CYP3A می باشد و توسط CYP3A4 متابولیزه می گردد. سوفوسبوویر به میزان زیاد در کبد متابولیزه شده و به متابولیت فعال تری فسفات تبدیل می گردد. نیمه عمر حذف داکلاتاسویر حدود 12 الی 15ساعت می باشد. نیمه عمر حذف سوفوسبوویر و متابولیت آن به ترتیب 24 دقیقه و 27 ساعت می باشد.

موارد مصرف

داکلاتاسویر/سوفوسبوویر برای درمان بیماران مبتلا به عفونت مزمن ویروس هپاتیت C ژنوتایپ 1، 3 یا 4 کاربرد دارد.

میزان مصرف

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می‌کند، از خوددرمانی بپرهیزید.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی، ممکن است باعث بروز برخی عوارض جانبی نیز گردد. شایع‌ترین عوارض جانبی گزارش شده در مصرف داکلاتاسویر/سوفوسبوویر احساس خستگی، سردرد، تهوع و اسهال می‌باشد.

تداخلات دارویی:

القاء‌کننده‌های قوی آنزیم CYP3A (مانند فنی توئین، کاربامازپین، ریفامپین، گیاه علف چای) و یا القاء‌کننده‌های متوسط آنزیم CYP3A (مانند بوسنتان، دگزامتازون، مدافینیل، نفسیلین، افاویرنز، اتراویرین، ریفاپنتین) ممکن است سطح پلاسمایی و در نتیجه اثر درمانی داکلاتاسویر را کاهش دهند.

مهار‌کننده‌های قوی آنزیم CYP3A (مانند آتاازاناویر/ریتوناویر، کلاریترومایسین، ایندیناویر، ایتراکونازول، کتوکونازول، نفازودون، نلفیناویر، پوساکونازول، ساکوییناویر ، تلیترومایسین، وریکونازول) یا مهار‌کننده متوسط آنزیم CYP3A (مانند آتازاناویر، سیپروفلوکساسین، داروناویر/ ریتوناویر، دیلتیازم، اریترومایسین ، فلوکونازول، فوس امپرناویر، وراپامیل) ممکن است سطح پلاسمایی داکلاتاسویر/سوفوسبوویر را افزایش دهند.

تداخلات دارویی داکلاتاسویر/‌سوفوسبوویر با داروهای دابیگاتران، دیگوکسین، داروهای کاهنده چربی خون (آتورواستاتین، فلوواستاتین، پیتاواستاتین، پراواستاتین، رزوواستاتین، سیمواستاتین)، فنوباربیتال، اکس کاربازپین، دارو‌های ضد ایدز (ازجمله تیپراناویر/ریتوناویر)، داروهای ضد میکروبی مانند (ریفابوتین، ریفامپین، ریفاپنتین) گزارش شده است.

هشدارها

هشدارها و احتیاط‌های لازم:

در صورت مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگر به دلیل عوارض جانبی و تداخلات دارویی، پزشک خود را از تمامی داروهای مصرفی خود آگاه نمایید.

مصرف همزمان داکلاتاسویر/سوفوسبوویر با آمیودارون به دلیل بروز برادیکاردی شدید علامتی، مجاز نمی‌باشد.

مصرف همزمان داکلاتاسویر/سوفوسبوویر با سایر فرآورده‌های حاوی سوفوسبوویر یا داکلاتاسویر مجاز نمی‌باشد.

در افرادی که همزمان مبتلا به سیروز کبدی و هپاتیت C هستند، میزان پاسخ درمانی به این دارو کاهش می یابد.

مصرف دربارداری و شیردهی:

اطلاعات کافی در مورد مصرف دارو در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. لذا مصرف فرآورده در این دوران توصیه نمی‌گردد، مگر در صورت تشخیــص پزشـک متخصص. مصرف همزمان داکلاتاسویر/سوفوسبوویر به همراه ریباویرین در خانــم‌های باردار و مردانی که همسرانشــان باردار می‌باشند منع مصرف دارد.

موارد منع مصرف

در صورت حساسیت به داکلاتاسویر، سوفوسبوویر و یا هر یک از اجزای این فرآورده از مصرف آن خودداری نمایید.

زمانی‌که داکلاتاسویر/سوفوسبوویر به همراه سایر داروها تجویز گردد، کلیه موارد منع مصرف مرتبط با هر یک از داروها باید برای رژیم ترکیبی تجویز شده نیز در نظـــر گرفتـــه شود.

مصـــرف همـــزمان داکلاتاسویر/سوفوسبوویر با داروهای القاء‌کننده قوی آنزیم CYP3A (فنی توئین، کاربامازپین، ریفامپین، گیاه علف چای) و داروهای القاء‌کننده P-glycoprotein روده‌ای (ریفامپین، گیاه علف چای) منع مصرف د ارد.

2 thoughts on “سووداک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *